Въпреки че пърженето без съмнение е една от най-простите техники за готвене, съществували някога на планетата, последствията могат да бъдат кошмарни – пръскано масло по плота и мазни петна по близките кухненски уреди и гръб.
Почистването не е единственото нещо, за което трябва да се тревожите.
Често олиото ще изскочи и ще опръска красивите ви ръце, докато пържите. Това преживяване е не само болезнено, но води и до грозни следи от изгаряне.
Ох!
Не се притеснявайте, вие не сте единственият, който изпитва това разочарование.
След като направихме задълбочено проучване – прегледахме набързо множество готварски форуми и уебсайтове на експерти – за да намерим най-добрите начини да предотвратя пукането и пръскането на маслото при пържене.
И така, как да пържите храна, без да правите бъркотия?
Прочетете, за да научите повече.
1. Хартиена кърпа.
Използвайте я, за да подсушите старателно храната, която ще готвите.Това важи особено за месото, рибата, птиците и зеленчуците. Попийте ги няколко пъти, за да се отървете от излишната вода. За по-сигурно оставете размразеното месо да се отцеди преди това.
2. Мрежест екран. Това е специална защита срещу пръски, за която не всеки знае. Външно прилича на плосък капак, но вместо защитно стъкло има тънка метална мрежа с дръжка. Диаметърът на ситото съответства на размера на тигана. Покриват тигана по време на готвене. Мрежата задържа масло вътре, но не и влага. Ястията придобиват красива коричка и не се задушават.
3. Сол. Много прост и достъпен начин за всяка домакиня. Преди готвене поръсете дъното на тигана с обикновена готварска сол и едва след това добавете олио. Солта ще абсорбира излишната влага от повърхността на бройлера, ако има такава. Не солете съставките на ястието.
4. Пергамент. Покрийте сухото дъно на тавата с хартия за печене и забравете за пръските. Такава хартия не изисква използването на масло, не пречи на продуктите да получат коричка по време на процеса на пържене. Днес в магазините можете да намерите специален пергамент с подправки. В него се завива парче месо и се запържва в тиган. Дори не е нужно да солите.
Капакът помага ли?
Смята се, че капакът за тиган е незаменим аксесоар, ако трябва да готвите у дома. Предпазва кухненските работни повърхности от замърсяване, ръцете от горещо масло и съдовете от пресушаване. Това обаче важи само за кухненски съдове, предназначен за варене. Тиганът е съд, който се продава без капак и това не е случайно. Невъзможно е да получите хрупкава коричка, ако го покриете с прозрачен стъклен защитен екран. Дори е противопоказно, защото храната не е пържена, а задушена. Капакът задържа водните пари от съставките вътре и допринася за натрупването на кондензат. Заключение – загрейте съда без капак, запържете също до коричка, но можете също да задушите ястието до готовност под капака.
Общи съвети как да пържите без пръскане
1. Гответе в сух тиган на стайна температура.
2. Не слагайте на котлона съдове, които сте извадили от хладилника.
3. Подгответе съставките за ястието предварително, така че контейнерът да не прегрее.
4. Задайте средна топлина на електрическата печка и средна топлина на газовата печка.
5. Оставете тигана да се затопли добре. Обикновено 40-60 секунди са достатъчни.
6. Налейте малко масло в центъра на тигана. Нека и той се стопли.
7. Завъртете съда за пържене, за да разпределите маслото равномерно по дъното.
8. Използвайте само висококачествено масло. Не прекалявайте.
9. Разстелете съставките на равен слой, оставете празнина.
10. Ако маслото започне да кипи, намалете температурата или огъня.
Как да пържите различни храни, така че маслото да не пръска в тиган
Месото се изважда предварително от хладилника и се оставя да се отцеди в гевгир. Оставете да се затопли до стайна температура. Преди пържене попийте всяко парче с хартиена кърпа, отрежете излишната мазнина. Уверете се, че парчетата са с еднаква дебелина.
3-4 кръгчета моркови добавени в тигана ще поемат излишната мазнина и влагата, отделена от месото. Измийте зеленчуците, подсушете с хартиени кърпи. Нарежете на средно големи парчета. Чушки – на ивици, цвекло – на пръчици, домати – на филийки, тиквички и патладжани – кръгчета и др. По време на пърженето разстилайте зеленчуковата смес само в добре загрят съд с олио. Ако искате да получите златиста коричка, не пълнете цялата тава.