В сравнение с керамиката, неръждаемата стомана е много млад материал. Използва се от сто години, но вижте колко всичко наоколо е от неръждаема стомана. Тенджери, тигани, тави, тигани, лъжици, вилици, ножове, термоси – от неръждаема стомана. Ние говорим за причините за такава голяма популярност и правилата за избор на неръждаеми прибори в статията.
История на неръждаемата стомана
Патент за производството на материала е получен през 1912 г. от немски инженери. В него стоманата е посочена като аустенитна. Името „неръждаема“ за сплав от желязо, която може да устои на окисляване, е използвано за първи път от англичанина Хари Бриърли. През 1913 г. той открива, че стоманата с високо съдържание на хром също е устойчива на корозия от органични и други киселини. Стандартът от неръждаема стомана с 18% хром и 8% никел е патентован едва през 1924 г. Материалът веднага намери широко приложение в хранително-вкусовата промишленост. Първото нещо, което беше направено от него, бяха приборите за хранене.
Материални предимства
Съдовете от неръждаема стомана, които ще бъдат най-доброто решение за кухнята, имат много предимства. Нищо чудно, че ефектни метални купи могат да бъдат намерени навсякъде, във всяко кътче на земното кълбо.
1. Красив метален блясък. Стоманата не се нуждае от сложен декор, прекомерно разкрасяване. С течение на времето материалът не губи блясъка си.
2. Дълъг експлоатационен живот. Дори при редовна употреба стоманените кухненски прибори ще издържат 7-8 години. И с внимателно – всичките 10 години.
3. Механична якост. Те не се страхуват от драскотини, и вдлъбнатини
. 4. Стабилност. Съдовете от неръждаема стомана имат достатъчно тегло, за да се считат за един от най-устойчивите кухненски артикули.
5. Хигиена. Стоманата не е склонна към натрупване на вредни бактерии на повърхността. Не образува гъбички и мухъл.
6. Универсалност. По желание цялата кухня може да бъде оборудвана със стоманени елементи – от чаени лъжички до тави за печене.
7. Безопасност. Материалът няма мирис, не променя цвета, аромата на ястията. Не отделя вредни вещества при нагряване.
8. Топлоустойчивост. И още повече – устойчивост на топлина. Точката на топене на неръждаемата стомана е над 1000 градуса. Съвместим с котлон и фурна.
9. Незалепващо. При правилна употреба неръждаемата повърхност не се нуждае от незалепващ слой. Храната не загаря върху него.
10. Висока топлопроводимост. Всеки стоманен съд се нагрява за няколко минути. Елиминира излишната консумация на енергия.
11. Феромагнитност. Това е свойство на индукционно закалена стомана, което я прави съвместима с индукционни котлони.
12. Устойчивост на корозия. Материалът не ръждясва дори при продължителен и редовен контакт с вода. И все пак не се поддава на действието на хранителни киселини.