Как да изберем най-добрите съдове за индукция?
Индукционното готвене е много различно от конвенционалното готвене на газ или ток и само определени видове съдове за готвене ще работят на индукционен котлон. А дали съдовете ви за готвене са съвместими? Има няколко начина да разберете, дали съдовете, които искате да купите са подходящи за индукция и дали настоящите Ви тенджери и тигани работят.
Как работи индукцията?
При обикновените котлони, първо се нагрява котлона и след това съда. При индукционният плот не съществува нагревателен елемент, а вместо него се използва източник на силно електромагнитно поле. Индукцията работи чрез създаване на магнитно поле между съда и магнитните намотки под повърхността за готвене. Енергията създадена в електромагнитното поле, загрява съдържанието на съда.
Какви са предимствата на индукционното готвене?
Този революционен метод на готвене става все по-популярен в последно време. Много готвачи предпочитат индукционното готвене, поради редица предимства:
Спестява енергия: По-енергийно ефективно е от газовите и електрически котлони. Индукционното готвене използва 90% от произведената енергия в сравнения със само 55% за газова горелка и 65% за традиционните електрически котлони. Индукционното готвене осигурява изключително бързо кипене – 50% повече от готвенето на газ или ток. Водата кипи много по-бързо, а температурата се контролира по-лесно (500 мл. вода кипва за 1 минута).
Безопасно: Повърхността на готвене остава хладна дори по-време на цикъла на готвене. Индукционните котлони са изключително безопасни, защото няма открит пламък или открит нагревателен елемент в сравнение с газовите или електрически котлони. Това ги прави изключително подходящи за домакинства с деца или начинаещи готвачи.
Лесно за почистване: Повърхността на индукционният котлон не са нагрява, поради което преливанията и разливите не залепват.
Какви съдове са съвместими за готвене с индукционен котлон?
За да изберем най-добрите съдове за индукция, трябва да сме сигурни, че те са съвместими за готвене с индукционен котлон. Те трябва да отговарят на определени условия:
- Дъната на съдовете трябва да са изцяло равни;
- Трябва да са изработени от феромагнитни материали – да съдържат желязо или да имат слой с магнитни свойства.
Много видове съдове за готвене от неръждаема стомана, чугун, емайлиран чугун са съвместими с индукция. Има обаче изключения. Неръждаемата стомана създава най-голямото объркване, защото тя може да се направи с голямо разнообразие от метали – високото съдържание на никел ще блокира магнитното поле.
Алуминиеви, медни или стъклени съдове за готвене няма да работят, освен ако нямат слой на дъното с магнитни свойства. Много производители започнаха да добавят магнитен слой към дъното на тези тигани, но по-старите немагнитни тигани няма да работят. Алуминият и медта изискват много по-високи честоти, за да генерират топлината, необходима при готвенето на храна.
Тестване за съвместимост на съдове за готвене с индукционен котлон
За да проверите дали вашите съдове за готвене са подходящи за индукционен котлон, задръжте магнит на дъното на съда.
- Ако матнитът се залепи за долната страна, тиганът или тенджерата ще работят върху индукционен котлон;
- Ако магнитът не се задържи добре за долната страна, съдът може и да не е особено подходящ за индукционен котлон;
- Ако магнитът не се залепи изобщо за долната страна, тиганът или тенджерата не съдържат подходящите метали и няма да генерира топлина.
Съвет: Когато купувате тиган или тенджера за индукционен плот, съобразете размера на основата на тигана с индукционната зона на готвене. Използването на тиган с по-малък диаметър на дъното от плота създава по-слабо магнитно поле и по-малко топлинна мощност. Изключение от това правило са индукционните плотове, при които зоните за готвене се оразмеряват сами. Това означава, че всяка зона установява размерите и формите на съдовете, които използвате, колкото и големи или малки да са те и подгрява точно и в съответствие с очертанията на основите им.
Изберете най-добрите съдове за индукция и се насладете на приятно готвене, спестяващо време и средства.