Други

Правилно съхранение на ножовете

Кухненски ножове | be4home.com

Ножовете са най-често използвания кухненски аксесоар, който играя важна роля при приготвянето на всяка гозба. Силно препоръчваме да прочетете – сигурни сме, че дори опитна домакиня ще научи нещо ново от този материал.

Може би най-важното е да почистите ножовете в съдомиялната машина. Да, съдомиялните машини станаха част от живота ни, минимизирайки миенето на съдове с ръце. Освен това много производители отбелязват на етикета, че ножът им може безопасно да се измие в съдомиялната машина, без да се страхуват от каквито и да било последствия. Това е чисто маркетингов трик, предназначен да привлече купувача.

Може би при постоянно миене в съдомиялната машина ножът ви ще „издържи“ до края на гаранционната карта. Възможно е, макар че е малко вероятнo но твърдението, че съдомиялната машина няма негативен ефект върху ножовете, е напълно абсурдно. Остриета, направени изцяло от неръждаема стомана не съществуват – те не са достатъчно твърди. За постигане на твърдостта необходима за рязане, към режещата част се добавят други метали, например хром, молибден, въглеродна стомана. Типичният цикъл на съдомиялна машина трае около два часа, като през това време ножът ви ще бъде изложен на агресивни препарати, които само допринасят за развитието на ръжда. Ако дръжката на кухненския нож е направена от дърво или ламинирана с дърво пластмаса, тя също ще пострада от ефектите на съдомиялната машина. Като цяло съдомиялната машина е основният враг на ножовете, макар и далеч не единствената. Трябва да признаете, че измиването на нож е много по-лесно от чиния или тиган и повечето хора, въпреки лудия график на съвременния живот, могат да отделят малко време за този процес.

Ако по някаква причина не можете да направите това, извадете ножовете веднага след края на цикъла на измиване и ги поставете в горното отделение, когато зареждате съдове. По-добре е да използвате съдомиялната машина на лека програма. Както беше отбелязано по-горе, всички ножове се страхуват от корозия. За да избегнете появата му, трябва да сте сигурни, че са съхраняват на сухо. Това важи особено за ножовете от дамаска стомана. Изпъква благоприятно както със здравина, така и с острота, но не може да се похвали с високи антикорозионни свойства. Разбира се, не бива да оставяте ножовете си във водата дълго време. Ако ръждата току-що се е появила на ножа, но все още не е придобила заплашителен мащаб, е напълно възможно да се отървете от нея. Потопете капачката на корковата бутилка в растително масло и сол, избършете ръждясалото място, изплакнете със студена вода, след което избършете на сухо. Но е по-добре да не довеждате ножовете до такова състояние – това вече е тревожен звънец, показващ, че боравите с ножовете неправилно.

Важна роля играят дъските, на които се използват ножове.

дъски за рязане | be4home.com

Най-добре е да използвате дървени или пластмасови дъски. Стъкло, мрамор, акрил и други твърди дъски ще повлияят отрицателно на остротата на ножовете. Това може да звучи малко банално, но ножовете трябва да се използват само по предназначение, а именно да режат храна. Опитът за преквалификация на нож в чук и особено в отвертка най-вероятно ще завърши с необратими щети на качествен нож. Също така, не се опитвайте твърде ентусиазирано да режете храни, които са твърде твърди, например дълбоко замразяване или големи кости. За такива случаи е по-добре да закупите специализирана брадвичка. Трябва да заточвате ножове постоянно, поне веднъж на няколко седмици. Прекарвайте периодично известно време, дори с ножове, които не използвате дълго време. Ножовете, които лежат на празен ход, се влошават, избледняват и губят своята острота. Не забравяйте, че ножовете за продължителна служба се нуждаят не само от правилна грижа, но и от правилно съхранение. Тук има два основни аспекта, които си струва да се подчертаят. Първо, ножовете не трябва да се съхраняват с други прибори за хранене – те неизбежно ще влязат в контакт, което ще доведе до притъпяване на ножовете и повреда на съседните уреди. Второ, не съхранявайте ножовете в кожени обвивки или калъфи. В тях ще се натрупа влага, която е изпълнена с образуването на ръжда.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *