Изборът на качествен нож може да бъде труден. Има много фактори, които трябва да се вземат предвид, като например вида на стоманата, от която е изработен ножът, формата на острието, размера на ножа и цената.
Независимо кой нож ще изберете, уверете се, че го заточвате редовно, за да поддържате острието му в добро състояние.
В готвенето има негласно правило: колкото повече операции извършва ножа, толкова по-масивен е той. Вече от това можем да заключим, че ножът на готвача не може да бъде крехък. Напротив, това е един от най-големите ножове в кухнята. Дължината на готварския нож е около 30 см. Острието е дебело и широко. В класически дизайн, леко извит. Дръжката на продукта е около една трета. Основните изисквания са надеждно закрепване и нехлъзгащо покритие. Като тежък аксесоар, ножът на готвача трябва да бъде добре балансиран. Затова са предвидени големи метални елементи в края на дръжката, както и в нейната основа.
Качество на заточване
Никой не иска да си купи тъп нож. Особено ако инструментът трябва да се превърне в основен елемент в ежедневното готвене. Заточването на готварския нож е тема, на която си струва да се обърне внимание. Погледни острието. То е гладко, без зъбци и вълни. За чист разрез той се нуждае от двустранно симетрично заточване. Акцентът му е в режещите ръбове от двете страни. Осигурява плосък разрез, както и добро боравене вътре в продукта. Такова заточване е необходимо за ножове с няколко режещи функции. Неговата острота може да се провери чрез нарязване на продукт с плътна кора, която е мека на консистенция. Обикновено използвайте домат. Ако кожата не се разкъса и месото не се деформира, ножът е добре заточен.
Разновидности
Неведнъж е споменавано, че острието на готварския нож може да бъде извито и право. Тази разлика е фундаментална не само в процеса на готвене. Извивката ви позволява бързо да нарязвате пресни билки и лук чрез въртене на ножа напред-назад. Правата линия е полезна за нарязване на продукти с деликатна текстура. Например риба.
Професионалните готвачи предпочитат да имат и двата варианта.
Видове готварски ножове:
Европейски – традиционен продукт с извивка. Изработен от най-твърдите стомани. Нивото на твърдост по Рокуел се оценява на 60 единици. Дължината на острието е около 20 см, дължината на дръжката е около 10 см. Острието е широко, върхът е в състояние да пробие кожата на животно или плътна кора.
Ножовете в немски стил са по-тежки, подходящи за всякакви операции с месо.
Френските ножове са по-леки, подходящи за рязане, включително колбаси, сирена, плодове и зеленчуци.
Ножът на японския готвач е известен още като сантоку. Това е популярен режещ инструмент, който има три предимства наведнъж. Отличен баланс, олекотяващ конструкцията. Тънко, но здраво острие, което е удобно за рязане на тънки филийки. Масивна стомана с рейтинг 61 по скалата на Рокуел. Друга разлика е, че сантоку често има едностранно заточване с ъгъл от 15 градуса. За нарязване е по-удобно. В продажба обаче има и ножове с обичайния двустранен режещ ръб, включително опции „с джобове“. Това е името, дадено на вдлъбнатините в острието, които не позволяват на продуктите да залепват. Острието е право, не извито.
Как да изберем нож
Закупуването на качествен набор от ножове за готвач е най-доброто нещо, което можете да направите за начинаеща домакиня. За удобство вземете 2-3 инструмента с различна дължина. Един за големи парчета месо. Второто е за рибата. Третият е за зеленчуци и рязане.
В магазина се уверете, че острието е изработено от твърда и безопасна стомана. Ножът на готвача е инструмент с широк спектър от задачи. Трябва да е здрава, за да издържи нарязването на не напълно размразено месо.
Как да се грижим ножа
Много купувачи търсят отговор на въпроса кой нож за готвач е по-добър. Това не е съвсем правилната стратегия, ако веднага изберете доказан производител. По-полезно е да знаете как да се грижите за него, за да удължите жизнения му цикъл. В крайна сметка закупуването на кухненски нож е само началото. След това ще последва експоатация, когато цялата конструкция ще бъде подложена на натоварвания отново и отново.
1. Съхранявайте отделно от другите аксесоари. Контактът с вилици и лъжици влияе неблагоприятно на остротата. Отличен избор е магнитен държач или настолна стойка с пластмасов пълнител.
2. Измийте продукта веднага след употреба, избършете го на сухо. Агресивната хранителна среда, като киселинна или рибена, има лош ефект върху повърхността. Особено когато са в контакт с нея дълго време.
3. Използвайте само препоръчания меод за почистване. Не бързайте да се отървете от опаковката. Тя показва дали ножът може да се мие в съдомиялна машина или е по-добре да се ограничи до ръчно почистване.
Заключение
Без значение дали сте любител кулинар, или просто се налага да готвите, за да заситите глада си, наличието на истински добър професионален нож, ще превърне времето в кухнята истинско приключение