Съвети

Избор и поддръжка на приборите си за хранене

прибори за хранене | be4home.com

Ако сте решили да купувате прибори за хранене е добре да знаете за какво да внимавате и как да разберете колко са качествени. Компромисите в случая не са желателни, тъй като от избора ни зависи колко време ще ни служат приборите и най-малкото, дали ще ги използваме с удоволствие… Предлагаме ви няколко съвета, които значително ще ви улеснят в подобно начинание.

Достатъчен брой

Когато преценявате каква бройка прибори за хранене да купите, обърнете внимание, че е добре да имате лъжици, вилици, ножове и особено малки лъжички за кафе, в пъти повече от броя на членовете на домакинството. По принцип се твърди, че като умножите по два пъти броя на хората, ще получите минималната бройка, от която се нуждаете, но в действителност тя е крайно недостатъчна. Особено при семействата с деца е необходимо да е няколко пъти повече.
Всякакви прибори най-често могат да бъдат купени поотделно – на бройка, но разбира се целият комплект винаги е по-изгоден като цена. Повечето комплекти прибори са 24 броя и съдържат лъжица, вилица, нож и кафена лъжичка за шест души. По-големите комплекти – от 30, 60, или 89 части се използват главно за по-големи тържества и събирания. В комплектите принципно са включени и десертни прибори за хранене, с каквито също е добре да се сдобиете, но за това ще стане дума по-късно.

Качествен материал

В миналото алуминият беше основният материал, от който се изработваха кухненските съдове и прибори. Днес повечето прибори за хранене са изработени от неръждаема стомана, обаче не се осланяйте само на този факт – внимателно следете качеството, когато купувате. Прочетете отзиви за производителя и също така вижте какъв е точният състав на материала. Алфа-та и Омега-та е да купувате прибори за хранене, които са изработени от висококачествена неръждаема стомана. На практика това означава, че трябва да бъдат означени с 18/10 (хром-никелова стомана – 18% хром и 10% никел) или 18/0 (хромирана стомана – 18% хром). Благодарение на този сплавен състав няма риск от ръжда и се гарантира безопасността на здравето и лесната поддръжка.

Качествените прибори за хранене са устойчиви на драскотини и киселини, могат да се мият в съдомиялна и не влияят на вкуса на храната.

Обикновено приборите от неръждаема стомана се предлагат както с изцяло метални, така и с дървени, или пластмасови дръжка. Последните са подходящи за деца и възрастни хора, за които е по-трудно да държат класически прибори за хранене. Но въз основа на нашия опит не бихме ги препоръчали, тъй като имат по-кратък живот от тези с метални дръжки.

Повърхностна обработка

Никой не може да отрече, че външният вид играе съществена роля при избора. Сребърните са изключително красиви и полезни за здравето, но заради по-високата цена, по-малко хора могат да си ги позволят в нужната бройка за ежедневна употреба.

Висококачествените прибори от неръждаема стомана се предлагат с различни покрития – огледални, полирани, медни, титаниеви, с хром, шлифовани, позлатени, посребрени… Каквото и да изберете, препоръчваме ви да запомните името на серията, от която купувате, ако евентуално се наложи след време да допълвате каквото е нужно.

Десертните прибори

Независимо дали ще предпочетете комплектите, или ще купувате в насипно състояние вашите прибори, нашият съвет е да не подценявате десертните вилички и лъжички. Изберете си интересни модели с визия, така че да очаровате гостите си не само с интересен десерт, но и с ефектното му поднасяне. Ако организирате парти, или официална вечеря, не забравяйте, че някои плодове според етикета се консумират с десертни прибори за хранене. Така че – резени пъпеш, ананас, банан, праскови, кайсии, изискват да бъдат поднесени заедно с десертни вилици, а по-дребни плодове, като малини, боровинки, къпини – заедно с десертни лъжички. Десертната вилица има три шипа и се използва в комбинация с десертна лъжица. Държим вилицата в лявата ръка, а лъжицата в дясната. Лъжицата в случая изпълнява подобна на нож функция.

Какъв тип десертни прибори трябва да предложим на гостите си, варира в зависимост от сервираното ястие – описаната комбинация от вилица и лъжица е подходяща за солиден десерт, като торта или пай. За десерти с мека консистенция, като кремове и мусове, е достатъчна само десертна лъжичка.

Поддръжката

Независимо дали миете приборите на ръка, или в съдомиялна машина, следвайте правилото да не ги оставяте мръсни за дълго. Дори ако не стартирате съдомиялната за няколко часа, поне изплакнете за кратко приборите. По този начин ще ги избавите от остатъци от агресивни соли и киселини и значително ще удължите живота им. В съдомиялната винаги ги поставяйте с дръжките надолу, за да се измият добре, и разбира се, избирайте по-щадящи почистващи препарати.

Ако след измиване веднага ги подсушавате с мека кърпа, ще можете да се гордеете с бляскави и добре поддържани прибори. По принцип е добре превантивно да се почистват основно веднъж – два пъти годишно, тъй като с времето потъмняват. За целта чудесна работа може да свърши домашно приготвена смес от малко вода с разтворена в нея чаена лъжичка нишесте, или сода. Друг изпитан метод, който възстановява блясъка и премахва петната, е да пуснете приборите за 10 мин. във вода, в която са се варили картофи. След това се подсушават веднага и ефектът е налице.

Правилно съхранение

Ако вашата кухня е подредена оптимално, всички прибори и кухненски пособия ще имат своето място и ще са спретнато подредени по рафтове и чекмеджета. Трябва да признаете, че такава организация е мечта на всяко домакинство.

В никакъв случай не подценявайте подреждането и съхранението на вашите прибори, не само от гледна точка на това лесно да ги намирате. Важно е да използвате подходящ органайзер, с достатъчно разделения, който да е разположен на сухо и затворено място, така че да не попада прах в него. Изборът е богат, можете да намерите кутии от различни материали, във всевъзможни форми и размери и в широк ценови диапазон.

Най-масовото решение е пластмасова тава за лъжици, вилици и ножове, която е разделена на секции с различна големина. Обикновено това са от 4 до 6 отделения, с които значително се улеснява сортирането на приборите.

Друг вариант е практичен органайзер за кухненско чекмедже, като размерът на кутията може да варира в зависимост от размера на чекмеджето. Разделителите за секциите също могат да бъдат с плъзгач, така че вие да ги регулирате според нуждите.

Главният критерий, на който трябва да обърнете внимание когато избирате, е колко място за приборите си можете да отделите.

Ако разполагате с голямо чекмеджеза тази цел, можете да изберете органайзер с ниша не само за вилици, лъжици и ножове, но и за други незаменими кухненски аксесоари – белачки за картофи и плодове, цедки и др. Последната иновация са двуетажните или триетажни резервоари за съхранение, които имат максимален капацитет.

Разбира се, съществуват и изключителни опции за изящно изработени органайзери с дърворезба, или контрастни тави от иновативни материали, покрити с кадифе или друга скъпа тъкан. С такава кутия в чекмеджето, кухнята ще бъде от по-висока класа. Принципно тези модели са подходящи за стил Рококо, или Барокова кухня

Подобни публикации

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *